Новини

Комплексний догляд за ротовою порожниною: алгоритм, засоби догляду, правила

Алгоритм, засоби догляду та базові правила

Комплексний догляд за ротовою порожниною: алгоритм, засоби догляду, правила

Зміст

Догляд за тілом і ротовою порожниною — базова умова для збереження здоров'я та відмінного самопочуття. Стоматологи підкреслюють, що стан зубів лише на 10-15% залежить від спадковості та харчування, найважливіший вплив має гігієна. Тому всім без винятку потрібно регулярно приділяти увагу правильному догляду за порожниною рота. Систематичне чищення із застосуванням грамотно підібраних засобів – це найкращий спосіб профілактики стоматологічних хвороб. Спробуємо розібратися, яким має бути комплексний догляд за ротовою порожниною більш докладно. А також розглянемо основні засоби гігієни ротової порожнини.

Актуальність проблеми: навіщо необхідний комплексний догляд за ротовою порожниною

Попри доступність інформації про те, яким повинен бути догляд за ротовою порожниною, лікарі-стоматологи регулярно стикаються із зубним нальотом та відкладеннями зубного каменю у населення. На жаль, багато людей приділяють недостатньо уваги навіть звичайному чищенню зубів. Водночас правильний догляд за ротовою порожниною вкрай важливий для запобігання карієсу, усунення неприємного запаху та надійної профілактики передчасної втрати зубів. Якщо правила гігієни ротової порожнини не дотримуються, на зубах накопичується наліт, а в проміжках між ними активно розкладаються невеликі шматочки їжі. Звичайно, візуально такі зуби виглядають непривабливо, а дихання стає несвіжим.

Якщо ігнорувати правила догляду за зубами та порожниною рота протягом тривалого часу, наліт, що накопичився, твердітиме. З часом на зубах з'явиться зубний камінь. Такі зуби вже не вийде відчистити в домашніх умовах, чищення не прибере й неприємний запах. Відкладення каменю потрібно знімати у стоматолога, інакше ясна запалюватимуться та будуть кровоточити, ризик розвитку карієсу збільшиться в рази.

До того ж якщо відсутній гігієнічний догляд за ротовою порожниною, утворюється джерело хронічної інфекції. Через це порушується робота імунітету та збільшується ризик виникнення різних проблем зі здоров'ям, зокрема:

 • серцево-судинних патологій;

 • ревматизму;

 • порушень у роботі травного тракту;

 • захворювань нирок;

 • дерматологічних проблем;

 • порушень у роботі ендокринної системи та ін.

Правильний догляд за зубами та порожниною рота допомагає зберегти здоров'я рота, зубів, ясен та всього організму в цілому.

Як здійснюється правильний догляд за зубами та порожниною рота?

Якщо ви цікавитеся, як правильно доглядати за зубами та ротовою порожниною, вам не обійтися без покупки комплексу різних засобів для підтримки гігієни. Для відмінного результату звичайної зубної щітки та пасти з мас-маркету буде недостатньо. Адже навіть при скрупульозному очищенні щітка фізично не може якісно очистити міжзубний простір, де так люблять накопичуватися залишки їжі та розмножуватися патогенні бактерії. Тому потрібно використовувати основні та додаткові засоби гігієни порожнини рота:

 • Зубну щітку. Такий виріб варто підбирати в індивідуальному порядку з урахуванням актуального стану зубів та їхнього розміру. Оптимальний варіант може порадити стоматолог. Більшість людей успішно користуються щітками із середньою жорсткістю щетини. Однак при кровоточивості ясен або за підвищеної чутливості зубної емалі краще віддати перевагу більш м'яким виробам. Жорсткі щітки стануть відмінним вибором для людей з протезами або для тих, хто має цілком здорову порожнину рота.

 • Зубну пасту. Вибір таких засобів дуже широкий. Паста може бути лікувальною або профілактичною, кремовою або у вигляді гелю, з різним вмістом активних компонентів, зокрема й фтору. Підібрати оптимальний лікувальний засіб допоможе лікар, за таких умов може виникнути необхідність одночасного використання відразу декількох засобів.

 • Зубна нитка або флос. Незамінний виріб для здоров'я зубів, без нього догляд за ротовою порожниною та зубами буде неповноцінним. Забезпечує надійне очищення міжзубних проміжків, знижуючи ризик розвитку прихованого карієсу та усуваючи залишки їжі, які можуть спричинити неприємний запах. Особливо зручними у повсякденному використанні є зубочистки із освіжаючою ниткою. Такі вироби зручніше тримати в руці, аніж звичайну нитку, також вони просякнуті освіжаючими компонентами для свіжого дихання. Догляд за зубами та порожниною рота дитини здійснюється за допомогою спеціальних дитячих зубочисток з ниткою.

 • Міжзубні йоржики. Щоб догляд за зубами та ротовою порожниною був ще більш глибоким та повноцінним, варто використовувати такі аксесуари, які мають форму звичайного йоржика. Вони виготовлені з м'яких еластичних матеріалів і добре проникають між зубами, очищать та полірують поверхні в важкодоступних місцях. Такі аксесуари не травмують ясна, але водночас допоможуть уберегтися від розвитку карієсу в будь-якому віці, зокрема під час складного ортодонтичного лікування.

 • Ополіскувачі. Сучасні правила догляду за ротовою порожниною рекомендують використовувати такі засоби як завершальний етап усіх гігієнічних процедур. Вони додатково очищають ротову порожнину, заспокоюють і тонізують слизові оболонки, знижують ризик запалень і надовго дарують свіжість дихання. Також існують ополіскувачі, які зміцнюють емаль та знижують ризик утворення зубного каменю.

Усі перелічені засоби допоможуть здійснювати догляд за ротовою порожниною щодня. Але їх використання не скасовує потреби регулярно відвідувати стоматолога для огляду — профілактичний прийом проводиться раз на півроку.

Як правильно чистити зуби та ротову порожнину: практичні рекомендації

Здавалося б, чистити правильно зуби можуть усі люди — ми вчимося цьому ще в ранньому дитинстві. Але, як показує практика, багато хто ігнорує правила догляду або просто не розуміє, як діяти правильно. Спробуємо розібратися, як правильно чистити зуби та ротову порожнину:

 • Використовуйте горошину зубної пасти. Для початку очищайте зовнішню поверхню зубів. Щітка має рухатися від коріння зубів до торцевої частини. Не варто здійснювати хаотичні горизонтальні рухи, вони не мають сенсу.

 • Проведіть чищення внутрішньої поверхні зубів, рухаючись аналогічно.

 • Займіться жувальною поверхнею зубів. Тут можна робити зворотно-поступальні рухи, періодично змінюючи кут нахилу щетини.

 • Перейдіть до очищення ясен – м'яко помасажуйте їх щіткою, рухи мають бути обережними.

 • Поверніть щітку тильною стороною до язика (у більшості моделей там є особливий скребок). Ним потрібно м'яко очистити поверхню язика протягом 20-30 секунд.

 • Акуратно пройдіться по небу — тут можна використовувати щетину.

 • Виплюньте залишки зубної пасти, прополощіть рот звичайною водою та перейдіть до використання флоса або йоржика для зубів. Рухайтеся м'яко, не тисніть надмірно на ясна та приділяйте увагу кожному зубу.

 • Використовуйте ополіскувач протягом 30-40 секунд.

Повторюйте такий комплексний догляд за ротовою порожниною мінімум 2 рази на день, вранці та ввечері. А людям з ортодонтичними конструкціями (тими ж брекетами) необхідно займатися ним після кожного прийому їжі. Але в цьому випадку як доглядати порожнину рота повинен проінформувати лікар - вибір засобів для догляду може відрізнятися.

Коментарі

Написати коментар