Новини

Що таке антисептик та як його вибрати? Види, склади, сфери застосування

практичні поради та рекомендації

Що таке антисептик та як його вибрати? Види, склади, сфери застосування

Зміст

У світі, де поширення інфекційних захворювань стає все більш актуальною проблемою, антисептика відіграє важливу роль у забезпеченні безпеки та захисту здоров'я людей. Вона допомагає запобігти поширенню хвороботворних мікроорганізмів і є абсолютно незамінною у медичній практиці та косметології. Антисептика – це комплекс заходів, спрямованих на боротьбу з інфекцією в умовах організму людини, на запобігання чи ліквідацію інфекційного запального процесу. Антисептики є важливим інструментом у боротьбі з інфекціями та використовуються в медицині та побуті для запобігання поширенню бактерій та вірусів. Також про них не можна забувати й при дезінфекції та стерилізації інструментів у салоні краси. Спробуємо розібратися детальніше, що таке антисептик, які види таких засобів існують та як їх використання може допомогти у захисті здоров'я.

Що таке антисептик? Відмінність від дезінфікуючого засобу

Антисептик – це хімічний засіб, який використовується для знищення бактерій, вірусів та грибків на шкірі, поверхнях та інструментах. Антисептичні засоби широко застосовуються в медицині, косметології та побуті для запобігання зараженням та поширенню інфекцій.

Яка різниця між антисептиком та дезінфекційним засобом?

На відміну від антисептиків, засоби дезінфекції використовуються для знищення патогенних мікроорганізмів на об'єктах навколишнього середовища, таких як стіни, підлога, меблі, інструменти та інші поверхні. Засоби для дезінфекції зазвичай більш концентровані, ніж антисептики, та містять активніші інгредієнти.

Сфери застосування антисептиків

Антисептики широко застосовують у наступних сферах:

 • Медицина. Медичні антисептики використовуються для обробки шкіри та інструментів під час медичних процедур, щоб запобігти поширенню інфекції, передачі патогенних вірусів, бактерій та грибків від пацієнта до лікаря та назад. Також антисептик медичний ефективно запобігає зараженню ран та інших ушкоджень на шкірі. Такі засоби активно використовуються в хірургії для обробки рук медперсоналу та шкіри пацієнта.

 • Косметологія. Антисептики широкого спектру дії застосовуються для дезінфекції шкіри та інструментів під час різноманітних процедур, зокрема таких як пілінг, чищення обличчя, мезотерапія, ін'єкції та інші.

 • Перукарні та салони краси. Антисептики використовуються для дезінфекції інструментів, таких як ножиці, гребінці, щипці і т.д., а також рук перукаря та майстра перед проведенням різних процедур та після них.

 • Манікюрні кабінети. Антисептики незамінні під час проведення манікюру — ними обробляються руки майстра та клієнта. Також такі засоби можуть прийти на допомогу за необхідності екстреної санації поверхонь для запобігання зараженню та поширенню інфекцій.

 • Особиста гігієна. Антисептики використовуються для дезінфекції шкіри рук та поверхонь у домашніх умовах, на роботі або у подорожах.

Роль антисептиків у кожній з цих сфер полягає у запобіганні поширенню бактерій, вірусів та грибків, які можуть спричинити захворювання та інфекції. Вони знищують або уповільнюють зростання мікроорганізмів, що допомагає запобігти інфікуванню ран, порізів та інших ушкоджень шкіри, а також уникнути передачі інфекції між людьми.

Які бувають антисептики: види та особливості складу

Антисептики бувають різних типів та можуть містити різні хімічні компоненти. Нижче представлені найпоширеніші види залежно від складу:

 • Алкогольні антисептики містять етиловий або ізопропіловий спирт, який вбиває бактерії та віруси. Найефективнішими вважаються ті, у яких концентрація спирту становить щонайменше 60%. Такі антисептики можуть використовуватися на шкірі, але також можуть застосовуватися для дезінфекції поверхонь та інструментів. Відмінний приклад – препарати Манорм або Манорм-Ф.

 • Засоби з хлоргексидином – це антисептики без спирту, що широко використовуються в медицині, зокрема у стоматології. Вони діють протягом тривалого часу та здатні знищувати безліч видів бактерій та вірусів. Засоби з хлоргексидином – популярні антисептики для ротової порожнини.

 • Йодні антисептики – це антисептики із групи барвників, вони містять йод, який також є ефективним проти бактерій та вірусів. Такі засоби часто використовуються як антисептики в хірургії - вони чудово підходять для маркування операційного поля. Але останнім часом як альтернативу їм нерідко використовують антисептики на спиртовій основі з барвниками в складі, наприклад, антисептичний розчин Манорм-Ф.

 • Засоби з перекисом водню - мають антисептичні властивості, тому що вбивають бактерії та віруси. Перекис водню може використовуватися для обробки ран та травм, а також для дезінфекції поверхонь.

 • Антисептики на основі кватерніонних або четвертинних амонійних сполук (ЧАС) – це сучасні антисептичні засоби, які широко використовуються у побуті та медицині.Вони можуть вбити бактерії, грибки та віруси, їх можна застосовувати для дезінфекції поверхонь та інструментів, а також для догляду за шкірою.

На окрему увагу заслуговують групи антисептиків змішаного типу. Наприклад, сучасні виробники нерідко поєднують спирт та ЧАС для підвищення ефективності засобів. Такі комбіновані препарати антисептики дуже популярні у різних сферах життя. Відмінним прикладом є засоби Манорм Crystal та Манорм-Екстра.

Крім перелічених видів, існують інші, менш поширені антисептичні препарати. Вибір певного засобу залежить від багатьох факторів, таких як сфера застосування, тип поверхні, чутливість людини до хімічних компонентів, а також наявність можливих протипоказань.

У зв'язку з нещодавньою пандемією коронавірусу проводилося багато досліджень у сфері антисептики та дезінфекції. З'ясувалося, що засоби на основі хлоргексидину та перекису водню не так ефективно справляються з багатьма збудниками, як спиртові засоби та антисептики на основі ЧАС.

Який антисептик вибрати?

Існують різні форми випуску антисептиків, які можуть бути більш-менш відповідними залежно від призначення та умов використання:

 • Спреї: зручні для обробки рук, забезпечують точкове нанесення, можуть містити додаткові зволожувальні компоненти для захисту шкіри. Відмінний варіант – спрей-антисептик Манорм.

 • Гелі: також зручні для обробки рук, мають більш щільну текстуру, забезпечують додатковий ефект зволоження та захисту шкіри. Чудовим вибором для повсякденного використання буде засіб Манорм-Гель.

 • Антисептик рідина: підходить для обробки не лише шкіри, а й поверхонь. Такі засоби можуть бути концентрованими чи готовими до використання. Якщо ви шукаєте хороший медичний антисептик або засіб для застосування в побуті, зверніть увагу на Манорм-Екстра або Манорм Crystal.

 • Мило-піна: містить м'які миюні компоненти, забезпечує ефективну дезінфекцію та видаляє забруднення. Чудовим вибором для дому, офісу, косметологічного кабінету чи медустанови стане мило-піна антибактеріальна Маносепт.

Важливо пам'ятати, що правильний вибір форми антисептика залежить від конкретної ситуації. Також необхідно завжди слідувати інструкції із застосування.

Як дезінфікувати руки: правила використання антисептика

Побутовий чи медичний антисептик діє лише за умови правильного застосування. Нижче наведено основні рекомендації щодо правильного використання антисептиків:

 • Дотримуйтесь інструкцій. Завжди уважно читайте інструкцію із застосування на упаковці антисептика, щоб розуміти, як і коли його використовувати.

 • Наносите на чисту та суху поверхню. Перед нанесенням антисептика необхідно очистити та висушити шкіру.

 • Використовуйте достатню кількість. Необхідно використовувати достатній об'єм, щоб він повністю покрив поверхню шкіри, що обробляється.

 • Чи не змішуйте різні антисептики. Ніколи не змішуйте різні види антисептиків, це може призвести до непередбачуваних наслідків.

 • Уникайте контакту з очима та ранами.

 • Дотримуйтесь терміну придатності.

 • Зберігайте у недоступному місці. Зберігайте антисептики у недоступному для дітей місці, у прохолодному та сухому місці, захищеному від прямих сонячних променів.

Дотримання цих правил допоможе вам досягти максимальної ефективності у використанні антисептиків та знизить ризик небажаних наслідків.

Засіб дезінфекційний Манорм

Засіб дезінфекційний Манорм

59.00 ₴

Засіб дезінфекційний Манорм гель

Засіб дезінфекційний Манорм гель

35.00 ₴

Засіб дезінфекційний Манорм-Екстра

Засіб дезінфекційний Манорм-Екстра

176.00 ₴

Антисептик для рук Манорм Crystal

Антисептик для рук Манорм Crystal

194.00 ₴

Засіб дезинфікуючий рідке мило Маносепт

Засіб дезинфікуючий рідке мило Маносепт

95.00 ₴

Коментарі

Написати коментар