Новини

Як оцінити безпеку засобів дезінфікування: базові правила вибору

Дезінфекційні засоби незамінні для запобігання поширенню інфекційних захворювань. Їх застосування особливо важливо в медичних установах (ЛПЗ), і тут вимоги до якості та безпеки дезінфекції найвищі. Однак при виборі дезінфекційного засобу важливо враховувати не лише його ефективність, а й безпеку для людей. Розберемо класифікацію дезінфекційних засобів, їх властивості та принципи правильного вибору трохи докладніше.

Класифікація дезінфекційних засобів

Класифікація дезінфекційних засобів у медицині здійснюється за різними принципами. Найчастіше їх поділяють на групи залежно від активної речовини. Існують такі групи дезінфектантів:

  • Альдегідовмісні деззасоби. Виготовляються на базі глутарового альдегіду. Їх застосовують для обробки поверхонь, інструментів та обладнання. Відрізняються широким спектром дії – мають бактерицидні, дезінфекційні, спороцидні та віруліцидні властивості.

  • Кисневмісні дезінфекційні засоби. Основу складають пероксиди, пероцтова кислота. Мають потужну окислювальну дію та використовуються в медустановах для обробки складних поверхонь та обладнання. Екологічно безпечні, але можуть бути агресивними до матеріалів.

  • Хлорвмісні деззасоби. Засновані на гіпохлорит натрію та хлораміновій кислоті. Такі види дезінфектантів мають досить широкий спектр антимікробної дії. Однак вони досить токсичні, можуть провокувати подразнення дихальних шляхів та епідермісу. А при застосуванні на металі – викликають корозію.

  • Четвертинні амонієві сполуки. Ці хімічні дезінфекційні засоби є високоефективними проти бактерій, грибів, багатьох вірусів. ЧАС підходять для щоденної дезінфекції в ЛПЗ, але мають обмежену активність проти спор.

  • Спиртовмісні засоби. Швидко діють, також швидко і безслідно випаровуються. Нерідко застосовуються для обробки рук та важкодоступних поверхонь у ситуаціях, де потрібна оперативність.

Ознайомитись зі складом дезінфектантів можна за описом на упаковці або на сайті.

Базові правила вибору дезінфекційних засобів

При виборі важливо враховувати як хімічний склад, а й фізичні властивості засобу. До основних параметрів, що впливають на безпеку та ефективність, відносяться:

  • спектр дії - антибактеріальна, противірусна, протигрибкова;

  • токсичність - вплив на людину та навколишнє середовище;

  • сумісність із матеріалами — можливість викликати корозію чи інші пошкодження матеріалів;

  • зручність застосування – час експозиції, форма випуску.

Дуже корисними для застосування в ЛПЗ можуть бути концентровані засоби, ефективність яких прямо залежить від концентрації робочого розчину. Вони можуть забезпечувати різний спектр дії, починаючи від бактеріостатичної та часткової противірусної та закінчуючи хімічною стерилізацією.

Щоб отримати безпечні деззасоби для ЛПЗ, які відповідають опису, необхідно вибирати продукцію перевірених виробників. Вони пропонують сертифіковані товари та несуть відповідальність за їх склад та якість.

Сучасні дезінфекційні засоби, що застосовуються у ЛПЗ

У ЛПЗ використовуються різні види дезінфектантів, що підбираються з урахуванням специфіки установи. Найбільшого поширення набули комбіновані засоби. Вони містять кілька активних речовин, що підвищує їх ефективність:

  • Для обробки рук зазвичай застосовують засоби на спиртовій основі, які крім ізопропілового спирту містять ще й четвертинні амонієві сполуки. Вони використовуються у невеликих концентраціях і діють зі спиртом синергійно (підсилюють дію один одного). Саме до таких засобів відносять Манорм Експерт та Нор-Експрес.

  • Для обробки поверхонь. З цією метою застосовують високоякісні  продукти, які швидко діють. Перевагу віддають засобам, простим у використанні та розведенні. Відмінним вибором можуть бути Вірапав, а для глибшої дезінфекції можна вибрати Септодор.

  • Санітарна обробка обладнання, дезінфекція інструментів, апаратури, пристроїв до неї. Тут необхідні спеціалізовані засоби, які мають комплексний вплив - усувають грибки, віруси, бактерії та грибкові спори та водночас не ушкоджують поверхні. Яскравим прикладом таких дезінфектантів є Вернедор Преміум.

Звичайно ж, у ЛПЗ не обійтися і без недорогих та високоефективних дезінфектантів, наприклад, на основі хлору. Але незалежно від обраних дезінфектантів слід пам'ятати про базові правила роботи з ними. Зокрема дуже важливо використовувати засоби індивідуального захисту, проводити роботи в приміщенні, що добре провітрюється, і не забувати про дотримання інструкції.

Вибір дезінфекційного засобу – це баланс між ефективністю, безпекою та зручністю використання.

Розуміння класифікації деззасобів та їх властивостей дозволяє зробити усвідомлений вибір та забезпечити надійний захист від інфекцій за мінімального впливу на людину та навколишнє середовище. Особливу увагу слід приділяти сучасним деззасобам, які застосовують у ЛПЗ, оскільки вони проходять суворий контроль якості та відповідають актуальним стандартам.

Як оцінити безпеку засобів дезінфікування: базові правила вибору

Зміст